مقالات

10 نکته در مورد مراقبت های بعد از بوتاکس

10 نکته در مورد مراقبت های بعد از بوتاکس

10 روش مهم برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

متخصص مراقبت از پوست شما دستورالعمل‌های دقیق مراقبت های بعد از بوتاکس را ارائه می‌دهد تا مطمئن شوید که اثر کامل را تجربه کرده و از درمان خود بهره‌مند خواهید شد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از بازگشت به فعالیت‌های عادی خود در نظر داشته باشید.

یخ مشکلی ندارد

برخی از افراد تورم و ناراحتی را در اطراف محل‌های تزریق تجربه می‌کنند. می‌توانید با خیال راحت از کمپرس سرد روی نواحی تحت درمان استفاده کنید تا ناراحتی را از بین ببرید و تورم را به حداقل برسانید. با این حال، به کمپرس سرد فشار وارد نکنید.

استفاده از کمپرسور یخ برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

برای مراقبت بعد از بوتاکس فقط کمپرس را به آرامی روی تورم قرار دهید. کبودی و تورم خفیف در نزدیکی محل‌های تزریق معمولاً از عوارض جانبی تزریق بوتاکس گزارش شده است که در عرض 48 ساعت پس از درمان کاهش می‌یابد. مصرف NSAIDها یا اعمال گرما در نواحی متورم تزریق نه تنها ناراحتی را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند باعث مهاجرت شود. این اکیداً توصیه می‌شود.

صورت خود را ورزش دهید

حدود یک ساعت پس از تزریق بوتاکس و برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس، عضلات صورت خود را با اخم کردن، چروک کردن، لبخند زدن و بالا بردن ابروها به مدت 30 ثانیه تمرین دهید. این تمرینات را پشت سرهم و منظم در طول روز تکرار و انجام دهید تا محلول بوتاکس به صورت کامل به عضلات مورد نظر نفوذ کند.

با این حال، توجه داشته باشید که برای به دست آوردن همان نتایج عالی از بوتاکس، لازم نیست صورت خود را ورزش دهید. حرکت دادن عضلات صورت و انجام تمرینات صورت که در قسمت قبل گفتیم به سادگی ظاهر چین و چروک و خطوط ریز را تا حدود یک روز تسریع کند.

مدتی از باشگاه رفتن اجتناب کنبد

فعالیت شدید ضربان قلب و جریان خون را افزایش می‌دهد. در حالی که پیاده روی آرام پس از تزریق بوتاکس خوب است، حداقل 24 ساعت از مسیرهای Ellipticals و Nordic Tracks دوری کنید.

مراقبت بعد از بوتاکس، از رفتن به باشگاه اجتناب کنید

ورزش‌های سنگین ممکن است به طور ناخواسته بوتاکس را به نواحی دیگر سرایت کند که می‌تواند اثربخشی بوتاکس را کاهش دهد و عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کند. ورزش شدید پس از درمان نیز می‌تواند خطر تورم و کبودی در اطراف نواحی درمان را افزایش دهد.

از لوازم آرایشی در بقیه روز خودداری کنید

استفاده از کرم پودر مایع، رژگونه، پودر صورت، سایه چشم و حتی مداد ابرو می‌تواند پوست را به اندازه ای تحریک کند که باعث پخش شدن بوتاکس در نواحی ناخواسته شود.

افرادی که به دلایل پزشکی تزریق بوتاکس می‌کنند نیز باید از فشار دادن بر روی محل‌های تزریق و پوست اطراف محل‌های تزریق خودداری کنند. استفاده از لوازم آرایشی در روز بعد مشکلی ایجاد نخواهد کرد. استفاده از لوازم آرایشی نیز یکی از موارد مهم برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس است که باید به ان توجه کنید.

به مدت 4 ساعت از دراز کشیدن یا خم شدن به جلو ممنوع است

دراز کشیدن یا خم شدن بیش از حد و بیشتر از چندین دقیقه پس از درمان بوتاکس، ممکن است محلول بوتاکس را از محل مورد نظر خود پراکنده کند.

برای مراقب بعد از بوتاکس به مدت 4 ساعت از دراز کشیدن یا خم شدن به جلو ممنوع است

اگر شما فردی هستید که به راحتی کبود می‌شوید، ایستاده نشستن نیز می‌تواند با جلوگیری از افزایش جریان خون در صورت به کاهش کبودی کمک کند.

سعی کنید به پشت بخوابید

شب اول بعد از درمان بوتاکس و برای مراقبت بعد از بوتاکس، تا حد امکان به پشت بخوابید تا فشار روی عضلات صورت به حداقل برسد. البته، اگر هدف از تزریقات شما کاهش چین و چروک پیشانی یا انحراف ابرو باشد، دیگر نگران فشار صورت خود به بالش نخواهید بود.

با این حال، تزریق بوتاکس برای درمان پای کلاغی معمولاً در نزدیکی یا کنار صورت انجام می‌شود. اگر تمایل دارید به پهلو بخوابید، سعی کنید بالش‌هایی را در کنار بدن خود قرار دهید تا از چرخش شما در هنگام خواب جلوگیری شود.

قبل یا بعد از بوتاکس الکل ننوشید

آبجو، شراب و مشروبات الکلی سفت حاوی اتانول هستند، ماده‌ای که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و فشار خون را افزایش می‌دهد. هنگامی که رگ‌های خونی منبسط می‌شوند، این اجازه می‌دهد تا خون بیشتری به سرعت در سراسر بدن شما جریان یابد.

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس الکل ننوشید

افزایش جریان خون در محل تزریق بوتاکس به معنای بدتر شدن احتمال تورم و کبودی در اطراف تزریق است. یک قانون کلی خوب در مورد الکل و مراقبت های بعد از بوتاکس: از مصرف الکل 48 ساعت قبل و بعد از بوتاکس پرهیز کنید.

دیگر درمان‌های پوستی را به تعویق بیندازید

حداقل 24 تا 48 ساعت قبل از انجام فیشال، میکرودرم ابریژن، لیزر درمانی پوست و ماساژ صبر کنید. این به بوتاکس زمان می‌دهد تا جادوی خود را بر روی عضلات مسئول چین و چروک اعمال کند.

برای مراقبت بعد از بوتاکس، باید در سایه استراحت کنید

تا پایان روز پس از تزریق بوتاکس و مراقبت بعد از بوتاکس از قرار گرفتن کامل در معرض نور خورشید خودداری کنید. هر نوع گرمایی (از جمله دوش آب گرم) فشار خون شما را افزایش می‌دهد و باعث کبودی می‌شود.

برای مراقبت بعد از بوتاکس، باید در سایه استراحت کنید

در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت یک تا دو روز خودداری کنید تا امکان مهاجرت به دلیل نور خورشید و گرما به طور کامل کاهش یابد. همچنین حداقل 24 ساعت از سونا، سونا و جکوزی دوری کنید. (زمانی که بازگشت به زیر نور آفتاب ایمن است، حتماً از یک ضد آفتاب با کیفیت بالا استفاده کنید.)

مراقبت های بعد از بوتاکس و داروها

اکثر افراد پس از تزریق بوتاکس و مراقبت بعد از تزریق بوتاکس نیازی به مصرف مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ندارند؛ زیرا هر گونه ناراحتی تقریباً همیشه حداقل و موقتی است. اگرچه به ندرت گزارش شده است، اما ممکن است سردرد در برخی افراد پس از درمان بوتاکس ظاهر شود، در این صورت می‌توان از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کرد.

مراقبت های بعد از بوتاکس و داروها

با این حال، اگر از داروهای رقیق کننده خون نسخه‌ای مانند وارفارین استفاده می‌کنید، تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکرده‌اید، مصرف آن را قطع نکنید.

مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

مراقبت بعد از دریافت بوتاکس پیشانی و دور چشم بسیار مهم است. تزریق می‌تواند باعث کبودی، تورم و قرمزی شود. همه این علائم در عرض چند روز از بین خواهند رفت.

بهترین راه برای درمان این علائم استفاده از کمپرس سرد یا کمپرس یخ بر روی ناحیه به مدت 15 دقیقه است. این به کاهش هر گونه تورم یا درد در محل تزریق کمک می‌کند.

همچنین باید حداقل تا 48 ساعت پس از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید؛ زیرا در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش در این بازه زمانی ممکن است باعث تغییر رنگ دائمی شود.

مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

بهترین راه برای مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم رعایت کردن نکات زیر است:

  • بلافاصله پس از تزریق بوتاکس صورت خود را مالش یا ماساژ ندهید. ممکن است دوست داشته باشید این کار را انجام دهید؛ زیرا احساس می‌کنید مشکلی در پوست شما وجود دارد، اما ماساژ می‌تواند باعث کبودی یا تورم شود که ممکن است بیشتر از حد انتظار طول بکشد.
  • در حالی که هنوز در حال بهبودی از درمان بوتاکس هستید، بدون کرم ضد آفتاب زیر آفتاب نروید. این می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته‌ای مانند کبودی و تورم ایجاد کند که می‌تواند بیش از حد انتظار طول بکشد.
  • هنگام استفاده از بوتاکس الکل ننوشید. می‌تواند خطر کبودی و تورم را با ایجاد گشاد شدن عروق خونی افزایش دهد که احتمال کبودی پس از تزریق بوتاکس را افزایش می‌دهد.
  • بهتر است حداقل 24 ساعت قبل از بیرون رفتن در مقابل آفتاب، یا انجام ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین صبر کنید.

مراقبت های بعد از شستن بوتاکس صورت

حداقل 30 دقیقه پس از استفاده از بوتاکس صورت خود را با آب گرم بشویید. این به جلوگیری از انتشار سم بوتولینوم به سایر نواحی بدن شما کمک می‌کند.

ممکن است از لوازم آرایشی استفاده کنید، اما از کرم‌ها و ژل‌های حاوی الکل، روغن معطر یا منتول اجتناب کنید. این مواد می‌توانند پوست شما را تحریک کرده و احتمال انتشار بوتاکس را افزایش دهند.

مراقبت های بعد از شستشوی بوتاکس صورت

اثرات بوتاکس تقریباً سه ماه باقی خواهد ماند. در این مدت، بیمار ممکن است به فعالیت‌های عادی خود از جمله ورزش و شنا بازگردد. اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در نواحی تحت درمان مهم است؛ زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ یا زخم در محل تزریق شود.

پس از تزریق بوتاکس، باید حداقل تا 24 ساعت از ریختن آب روی صورت خود اجتناب کنید. این کار برای اطمینان از عدم تأثیر بوتاکس است. علاوه بر این، باید استفاده از محصولات حاوی الکل یا مواد قابض خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث خشک شدن پوست و تحریک آن شود.

نتیجه گیری

بوتاکس روشی است که در مطب پزشک و به صورت تزریقی انجام می‌شود. شما می‌توانید بلافاصله بعد از آن به خانه بروید، اما باید بهترین روش‌ها را برای مراقبت های بعد از بوتاکس دنبال کنید.

اگر مطمئن نیستید که بعد از تزریق بوتاکس چه کاری می‌توانید انجام دهید یا نمی‌توانید انجام دهید، با پزشک صحبت کنید. آنها می‌توانند بر اساس درمان و شیوه زندگی شما نکات مراقبت های پس از آن را ارائه دهند.

برای خرید بوتاکس با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی طب ایران در ارتباط باشید.

برا خرید اینترنتی انواع بوتاکس می‌توانید با کارشناسان مجرب ما در فروشگاه اینترنتی طب ایران در شهر تهران در ارتباط باشید.

بعد از تزریق بوتاکس چه کارهایی را نباید انجام دهیم و از آن‌ها اجتناب کنیم؟

سعی کنید پس از تزریق بوتاکس حداقل تا 3 ساعت دراز نکشید. حداقل به مدت 4 ساعت به هیچ سونا، جکوزی یا اتاق برنزه نروید. این به جلوگیری از کبودی کمک می‌کند، زیرا گرما می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد. در غیر این صورت، می‌توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید.

آیا بعد از بوتاکس صورتم را تکان دهم؟

اکیداً توصیه می‌شود بعد از تزریق بوتاکس صورت خود را زیاد حرکت دهید. این شامل لبخند زدن، اخم کردن و بالا بردن ابروها می‌شود. این شبیه به تمرینات صورت است، منهای لمس کردن. حرکت صورت در واقع به عملکرد بهتر بوتاکس کمک می‌کند.

آیا می‌توانم بعد از بوتاکس صورتم را بشورم؟

با این حال، ما معمولاً توصیه می‌کنیم برای اطمینان از بهترین نتایج، اقدامات احتیاطی انجام دهید. به عنوان مثال، باید حداقل به مدت 24 ساعت از مالش یا ماساژ ناحیه تحت درمان خودداری کنید. این بدان معناست در حالی که شستن صورت پس از تزریق بوتاکس کاملا بی خطر است، باید این کار را با دست و به شکل آرام انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *